architektonicky ateliér

6 Víl Kramare

autori projektu: Ing.arch. P.Kručay; Ing.arch. V.Szabóová; Mgr.art. J.Margen
miesto stavby: Bratislava – Kramáre
špecifikácia: celková úžitková plocha 500m2

Riešené územie sa nachádza v hlavnom meste Bratislava, v mestskej časti „Kramáre“, pozdĺž ulice Pod Klepáčom. Predmetný pozemok navrhovaný na zastavanie je v súčasnosti voľné bez výstavby, nachádza sa tu vzrástla
zeleň.

Architektonická koncepcia je založená na kontraste dvoch materiálov – drevo a kameň. Medzi použitými materiálmi je zachovaný kontrast nielen vo výraze, ale aj vo funkčnom členení. Výška objektu neprevyšuje koruny stromov, strecha je rovná s extenzívnou zeleňou.

Objekt sa prezentuje hladkou fasádou a čistým výrazom. Formálne a výrazovo odlišné fasády nám navrhovaný dom opticky delia dva rôzne celky – na nočnú a dennú časť.

Samostatný rodinný dom je jednopodlažný, nepodpivničený a opticky rozdelený na dve časti – na nočnú a dennú časť. Do dennej časti domu sa vstupuje cez zádverie. Denná časť je maximálne otvorená, kuchyňa je prepojená s jedálňou a obývacou izbou. Všetky tieto miestnosti sú maximálne otvorené do tichej záhrady – do dvora, kde je navrhnutá terasa. V dennej časti sa nachádza aj pracovňa /s príslušnou hygienou/, ktorá je oddelená od obývacej izby iba posuvnou stenou. V nočnej časti domu sú navrhnuté dve detské izby, spálňa a hygiena. Práčovňa je spojená s kotolňou.